آشنایی با سیر تا پیاز صادرات به لیبی

ایران به عنوان یکی از کشورهایی که منابع طبیعی غنی و ظرفیت های تولیدی بالایی دارد همواره یکی از صادرکنندگان برجسته در بازار جهانی بوده است.

این کشور در این سال ها برای گسترش روابط تجاری خود با کشورهای مختلف به ویژه با کشورهای آفریقایی تلاش های فراوانی انجام داده است یکی از کشورهایی که ایران به آن می تواند محصولات خود را صادر کند کشور لیبی است.

 

صادرات به لیبی

 

لیبی پلی به خاورمیانه

لیبی یک کشور در شمال آفریقا با موقعیت جغرافیایی مهم و بازاری گسترده و متنوع است که برای صادرات محصولات ایرانی بسیار مناسب می باشد اما تاجران ایرانی باید با ویژگی ها و نیازهای بازار لیبی آشنا باشند تا بتوانند با موفقیت به این بازار وارد شوند.

لیبی با اکتشاف نفت در دهه 70 اوضاع اقتصادی خود را به طور کلی تغییر داد و تا به امروز بیشترین درآمد خود را از فروش نفت به دست آورده است در واقع می توان گفت اقتصاد لیبی از بخش های مختلفی تشکیل شده است از جمله: بخش بازرگانی و بخش صنعت، بخش دامپروری و بخش کشاورزی.

 

صادرات به لیبی

 

کشور لیبی چهارمین کشور پهناور آفریقا به شمار می رود ولی با این حال 90 درصد آن را بیابان های خشک و بی آب و علف تشکیل می دهد بنابراین این کشور برای گسترش بخش کشاورزی و صنعت به منابع آبی نیاز دارد و تلاش می کند از مقدار آب موجود نهایت استفاده را ببرد همچنین برای افزایش تولید مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز چیزی حدود 10 میلیون هکتار از زمین ها را به چراگاه و مراتع دام ها اختصاص داده است.

از طرفی دیگر درآمد اصلی لیبی از بخش نفت و گاز است و این کشور بیش از اندازه به این بخش تکیه کرده به عبارتی دیگر می توان بخش نفت و گاز را ستون فقرات اقتصاد کشور لیبی نام برد.

 

صادرات به لیبی

 

نیاز بازار لیبی

با توجه به تقاضای بالای لیبی برای محصولات کشاورزی، ایران می تواند محصولات خود از جمله زعفران، خرما، پسته، پرتقال و انواع دیگری از محصولات کشاورزی را به این کشور صادر کند همچنین صنایع تولیدی مانند تولیدات پتروشیمی، فولاد و لوازم خانگی نیز از دیگر محصولاتی است که ایران می تواند به لیبی صادر نماید.

بازار لیبی از ایران به عنوان یک کشور با منابع متنوع و یک فرصت بزرگ برای واردات محصولات ایرانی یاد می کند و همکاری های تجاری میان خود و ایران را باعث توسعه روابط اقتصادی می داند.

 

صادرات به لیبی

 

اهمیت توسعه روابط تجاری میان ایران و لیبی به دلیل تنوع و جذابیت بازار لیبی برای تاجران ایرانی بسیار ارزشمند است لیبی نیز به عنوان یک بازار با نیازهای مختلف به دنبال همکاری با کشورهای دیگر برای تأمین نیازهای خود است در این راستا ایران با داشتن منابع لازم برای تأمین نیازهای لیبی می تواند نقش مهمی در توسعه تجاری این دو کشور ایفا کند.

بنابراین می توان گفت که با همکاری و تبادل تجاری میان ایران و لیبی به عنوان دو کشور با توان اقتصادی و تجاری مهم می توان به ارتقای منافع مشترک و توسعه روابط دوجانبه کمک کند.

instagram (1)
whatsapp (1)
telegram (1)
linkedin (1)
facebook (1)
ایتا-removebg-preview
روبیکا-removebg-preview
بله-Photoroom.png-Photoroom

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *