سهم ایران در صادرات به مصر چقدر است؟

صادرات از ایران به مصر یکی از مسائلی است که در زمینه تجارت بین المللی اهمیت دارد ایران به عنوان یک کشور با تاریخ و فرهنگ بسیار قدیمی همواره در حوزه تجارت با کشورهای مختلفی همچون مصر نقش مهمی داشته است.

صادرات از ایران به مصر علاوه بر افزایش تبادلات تجاری بین دو کشور می تواند به رشد اقتصادی و توسعه هر دو کشور کمک کند.

ایران با داشتن وسعت تولید در بسیاری از زمینه های تولیدی و صنعتی دارای پتانسیل بسیار زیادی برای صادرات به کشورهای دیگر است.

مصر نیز با جمعیت بالا و نیازهای متنوع خود در زمینه صنایع مختلف، بازار بزرگی برای محصولات ایرانی فراهم می کند به همین دلیل تقویت روابط تجاری بین ایران و مصر می تواند به توسعه هر دو کشور کمک نماید.

 

صادرات به مصر

 

سهم ایران در صادرات به مصر

طبق آخرین آمار به دست آمده فروش محصولات ایرانی در بازار مصر رشدی حدود 1500 درصدی داشته است که نشان دهنده افزایش فروش کالاهی ایرانی به این کشور است در واقع به طور کلی می توان گفت که سهم کشور مصر از صادرات ایران چیزی نزدیک به 1.24 درصد می باشد.

محصولات صادراتی به مصر

یکی از محصولات مهمی که ایران می تواند به مصر صادر کند محصولات کشاورزی مانند خرما، پسته، زعفران و میوه های تازه است این محصولات با کیفیت بالا و قیمت مناسب جزو پرطرفدارترین محصولات ایرانی در بازارهای بین المللی هستند و با تبلیغات مناسب می توانند در بازار مصر نیز مورد استقبال قرار گیرند.

صنایع دستی ایران نیز یکی دیگر از قطب های قدرتمند صادرات به مصر است فرش های دستبافت ایرانی، سفال های هنری و محصولات چوبی با کیفیت بالا از جمله محصولاتی هستند که می توانند در بازار مصر بازاریابی شوند و مشتریان جدیدی را برای تاجران ایرانی جذب کنند.

 

صادرات به مصر

 

بنابراین تقویت روابط تجاری بین ایران و مصر و افزایش حجم صادرات از ایران به این کشور می تواند به رشد صنعت و اقتصاد هر دو کشور کمک کند.

این امر نه تنها از مزایای اقتصادی بلکه از منافع فرهنگی و سیاسی نیز برخوردار است و نقش مهمی در تقویت روابط دوجانبه ایران و مصر ایفا می کند اما برای موفقیت در این زمینه نیاز به برنامه ریزی دقیق، بازاریابی مناسب و همکاری بین بخش دولتی و خصوصی دو کشور است.

حجم صادرات در سال جاری به کشور مصر

بر اساس اطاعات به دست آمده از گمرک می توان چنین برآورد کرد که میزان فروش محصولات ایرانی به مصر در 6 ماه اول سال چیزی حدود 351 هزار تن است که معادل 335 میلیارد و 88 میلیون تومان می باشد. لیست بیشترین کالاهای صادراتی به شرح زیر است:

پسته خندان: در حجم 141 تن و به ارزش مادی 3 میلیارد و 826 میلیون تومان.

مکمل دارویی: با وزن 257 کیلو و ارزش 411 میلیون تومان.

ماشین آلات کشاورزی: با وزن 116 تن و ارزش 178 میلیارد تومان

به طور کلی می توان گفت در 6 ماه اول سال گذشته میزان صادرات ایران به این کشور حدود 503 تن بوده که ارزش مادی 515 میلیارد تومان دارد.

 

صادرات به مصر

 

اقدامات لازم جهت گسترش تجارت بین دو کشور

با توجه به اهمیت صادرات از ایران به مصر، اقدامات بیشتری برای تسهیل فرآیند تجارت بین دو کشور لازم است.

ایجاد تسهیلات مالی، کاهش مراحل دولتی و اداری برای تاجران، تبلیغات مناسب و نشان دادن کیفیت محصولات ایرانی به مصریان از جمله اقداماتی هستند که می توانند رونق تجارت بین دو کشور را افزایش دهند.

تشکیل نمایندگی های تجاری، برگزاری نمایشگاه های تجاری، تبادل اطلاعات و تجارب در حوزه تجارت بین دو کشور از جمله راه هایی هستند که می توانند رونق تجارت را تقویت کنند.

توسعه صادرات از ایران به مصر نه تنها به منافع اقتصادی دو کشور کمک می کند بلکه روابط فرهنگی و سیاسی بین ایران و مصر را هم تقویت می نماید.

 

صادرات به مصر

 

تعاملات اقتصادی میان دو کشور باعث بهبود روابط دوجانبه و ایجاد همبستگی بیشتر بین جوامع می شود و می تواند پایه همکاری برای توسعه اقتصاد هر دو کشور را قویتر سازد.

بنابراین می توان گفت که صادرات به مصر از اهمیت بالایی برخوردار است و با اقدامات مناسب و همکاری های فعال بین دو کشور می توان به توسعه و رشد اقتصادی دو کشور دست یافت.

افزایش صادرات برای توسعه تجارت بین ایران و مصر باید به عنوان یک فرصت برای افزایش همکاری های بین المللی و تبادلات بین کشورهای جهانی مورد توجه قرار گیرد.

instagram (1)
whatsapp (1)
telegram (1)
linkedin (1)
facebook (1)
ایتا-removebg-preview
روبیکا-removebg-preview
بله-Photoroom.png-Photoroom

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *